18 lutego 2017 r. mec. Michał Sankowski z naszej kancelarii był gościem programu „Patrz na prawo – magazyn konsumenta” prowadzonego przez Annę Grabowską w Programie I Polskiego Radia. Tematem audycji było nowe prawo dotyczące wycinki drzew w Polsce obowiązujące od 1 stycznia 2017 r.

Obecne przepisy, pozwalają właścicielom posesji na wycinkę drzew bez uzyskiwania zezwolenia, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Zgoda na wycięcie drzewa do celów gospodarczych jest wymagana wówczas, kiedy jego obwód przekracza 130 cm.

Nowela ustawy o ochronie środowiska otwiera furtkę radom gmin. Rada gminy może uchwałą ustalić własne zasady wycinki drzew, w których określi:

  • w jakich wypadkach uzyskanie zezwolenia nadal będzie konieczne,
  • których drzew nie wolno wycinać,
  • na jakie gatunki drzew ma obowiązywać zezwolenie,
  • na jakich terenach wycinka jest niedopuszczalna itp.

– To, co jest dozwolone przez ustawę, nie może być zawężone przez uchwałę, więc rada gminy może pozwolić na więcej, a nie mniej – tłumaczył w audycji mec. Michał Sankowski.

Adwokat Michał Sankowski wyjaśniał także, kiedy zezwolenia na wycinkę są potrzebne, co kryje się pod pojęciem „cele gospodarcze”, jakie opłaty obowiązują przy zezwoleniach, jakie są kary za wycinkę bez zezwoleń.

Zapraszamy do odsłuchania audycji >>Kliknij i odsłuchaj<<