Zgoda na pobyt humanitarny

Cudzoziemcowi może zostać udzielona przez Komendanta Straży Granicznej zgoda na pobyt ze względów humanitarnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zobowiązanie go do powrotu:

  1. może nastąpić jedynie do państwa, w którym, w rozumieniu Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonej w Rzymie dnia 4 listopada 1950 r. zagrożone byłoby jego prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa osobistego lub mógłby on zostać poddany torturom albo nieludzkiemu, lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu, lub mógłby być zmuszony do pracy, czy też mógłby być pozbawiony prawa do rzetelnego procesu sądowego albo być ukarany bez podstawy prawnej, lub
  2. naruszałoby jego prawo do życia rodzinnego lub prywatnego, w rozumieniu przepisów Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonej w Rzymie dnia 4 listopada 1950 r., lub
  3. naruszałoby prawa dziecka, określone w Konwencji o prawach dziecka, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r., w stopniu istotnie zagrażającym jego rozwojowi psychofizycznemu. 

“Opisane w art. 348 ustawy o cudzoziemcach przesłanki udzielenia zgody na pobyt ze względów humanitarnych są badane przez organy straży granicznej w toku postępowania deportacyjnego, a ich podstawy są bardzo zbliżone do wskazanych w art. 187 pkt 6 i 7 tej ustawy warunków udzielenia zgody na pobyt czasowy w sprawach należących do właściwości wojewodów. W obu przypadkach przesłanką do udzielenie zgody lub zezwolenia jest fakt nielegalnego pobytu cudzoziemca na terytorium Polski” – adw. Michał Sankowski.