Karta pobytu czasowego
Zgodnie z ustawą o cudzoziemcach, która weszła w życie 1 maja 2014 roku, o zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce może ubiegać się cudzoziemiec, który spełnia wszystkie określone przepisami wymogi ze względu na deklarowany cel pobytu. Należy pamiętać, że deklarowany przez cudzoziemca cel pobytu w Polsce musi uzasadniać jego pobyt na terytorium Polski przez okres dłuższy niż 3 miesiące. Zezwolenie na pobyt czasowy udziela się na okres maksymalnie 3 lat. Kancelaria pomaga uzyskać karty pobytu również cudzoziemcom którzy przebywają w Polsce bez podstawy prawnej (tzw. pobyt nielegalny).
Jak wygląda współpraca z kancelarią?
Kancelaria w imieniu klienta przeprowadza wszystkie niezbędne czynności, aby uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy dla cudzoziemca w Polsce. W pierwszym etapie kancelaria pomaga przygotować wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy i pomaga zgromadzić wszystkie wymagane prawem dokumenty, w zależności od celu pobytu cudzoziemca w Polsce. Następnie kancelaria umawia termin spotkania u Wojewody, podczas którego składany jest wniosek i cudzoziemiec może otrzymać pieczątkę w paszporcie dokumentującą wszczęcie procedury pobytowej. Prawnicy naszej kancelarii są obecni i reprezentują cudzoziemca podczas każdej czynności w urzędzie, a kancelaria prowadzi w imieniu cudzoziemca wymianę korespondencyjną z urzędem przez całe postępowanie, informując na bieżąco klienta o korespondencji nadesłanej z urzędu.
Karta pobytu czasowego jest wydana cudzoziemcowi po zakończeniu postępowania.
W jakich sytuacjach karta pobytu czasowego może być wydana?
Karta pobytu czasowego może być wydana ze względu na różne okoliczności tj.:
- praca, w tym także praca wymagająca wysokich kwalifikacji,
- prowadzenie działalności gospodarczej,
- studia na wyższej uczelni, nauka w szkole lub szkolenie zawodowe,
- badania naukowe,
- małżeństwo z obywatelem polskim lub cudzoziemcem posiadającym kartę pobytu w Polsce,
- poszanowanie prawa do życia rodzinnego oraz poszanowanie praw dziecka,
- inne przyczyny uzasadniające pobyt cudzoziemca w Polsce ponad 3 miesiące.
Karta pobytu a praca
Karta pobytu czasowego uprawnia do legalnego przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres w niej wskazany. Karta pobytu czasowego nie zawsze uprawnia do podjęcia pracy przez cudzoziemca w Polsce. Jeżeli karta pobytu czasowego została wydana z uwagi na małżeństwo z obywatelem polskim lub z uwagi na pracę, wtedy cudzoziemiec może podjąć pracę bez dodatkowego ubiegania się o zezwolenie na pracę.
Karta pobytu czasowego — dokumenty
Karta pobytu czasowego może okazać się niezbędnym dokumentem przy zakładaniu konta bankowego, jak również przy różnych czynnościach urzędowych np. zameldowanie.
Również pracodawcy mogą zwrócić się do kancelarii z prośbą o pomoc w uzyskaniu dla ich pracowników zezwolenia na pracę, a także dokumentu, jakim jest karta pobytu czasowego.